|
|
|
Tweet |
|
|
|
Az ingatlanpiac idén sem veszített lendületéből, a lakások továbbra is drágulnak, az áremelkedés üteme azonban lényegesen visszafogottabban alakul. A legszembetűnőbb változás a fővárosban mutatkozott, ahol 2014 óta mintegy 50%-kal növekedtek a lakásárak, illetve itt vásároltak a legtöbben befektetési és bérbeadási célból. A vizsgált időszakban a vidéki városokban átlagosan 20%-kal, a községekben pedig 15%-kal emelkedtek az árak.
A boom-mal kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy a nagyfokú drágulás ellenére még mindig csak a 2008-as szinten vannak az ingatlanárak, sőt reálértéken számolva még mindig nem jutott el a válság előtti állapotig az országos árszint. A lakáspiacon tapasztalható áremelkedés az egyes területek között jelentős eltéréseket mutat, a legdrágább ás legolcsóbb városrészek között harmincszoros a különbség.
Bővült az újlakások száma Az idei év első felében több mint 12%-kal emelkedett a tízezer lakosra vetített épített lakóingatlanok száma. Erre az elemzések szerint szükség is volt, mivel a kereslet 24%-kal bővült. Az országban a legjobb adat Győr-Moson-Sopron megyében mutatkozott, melyet Vas megye, majd Budapest követett. A középmezőnyben Hajdú-Bihar, Bács-Kiskun és Csongrád megye helyezkedik el, ugyanakkor Hevesben, Borsodban és Nógrádban még mindig alacsony az építkezési kedv. Az eltérések az árakban is megmutatkoznak, az újlakások átlagos négyzetméterára Győr-Moson-Sopronban 339 ezer, Vas megyében 318 ezer, Csongrádban pedig 309 ezer forint, a listát a főváros vezeti 542 ezer Ft/m2 árral.
Magas ingatlanárak Dunakeszin
2015 szeptember és 2016 szeptember között országosan több mint 20%-kal emelkedtek a lakóingatlanok átlagos négyzetméterenkénti árai, ehhez képest Pest megyében – 6,4%-os – és Dunakeszin jelentősen kisebb mértékű -10,5%-os – változás mutatkozott. Ebből az időszakból kiemelve az év eleje óta eltelt kilenc hónapot, az országos árszint mindössze 8%-kal növekedett, vagyis idén egy lényegesen visszafogottabb tendencia érvényesült. Pest megyében január óta egy folyamatos, mérsékelt árnövekedés van jelen, míg Dunakeszin ehhez a bővüléshez hozzátartozik, hogy március és június között 2%-kal csökkentek az átlagos négyzetméterenkénti árak, júliustól viszont ismét emelkedés kezdődött.
A Dunakeszin eladó családi házak átlagos négyzetméterenkénti árai kitűnnek mind az országos, mind a fővárosi agglomeráció viszonylatában, az átlagos különbség 2-67% között alakul. A szegmensben a környező városok közül Budaörs árai -17%-kal - magasabbak, a fővárosi árszinttől viszont csak minimális -1,3%-os - eltérés mutatkozik. A téglalakások piacán az országos szinttől 13%-kal, az egyes környező városokhoz képest – Budaörs, Szentendre, Budapest - pedig 13-30%-kal alacsonyabb átlagos Ft/m2 árakra lehet számítani Dunakeszin. A panellakások esetén az országos árszínvonalnál 7%-kal, míg az agglomeráció különböző városaihoz képest 9-35%-kal kedvezőbb négyzetméterenkénti árakkal kalkulálhatnak a vásárlók.
Átlagos ingatlanárak a fővárosi agglomeráció egyes településein (Ft/m2) Összességében elmondható, hogy Dunakeszi ingatlanárai kiemelkedőek mind az országos, mind az agglomerációs viszonylatban. A következő években az elemzők szerint a lakáspolitikai intézkedéseknek köszönhetően nem várható hanyatlás, az árbővülés üteme viszont továbbra is mérsékelt maradhat.
Az elemzést az Ingatlannet.hu készítette. |
|
|
|