![]() |
|
![]() |
|
Tweet |
|
|
![]() |
|
Ildikó eheti írásából kiderül, hogy olykor apró dolgokból születnek nagy dolgok, csak egy jó ötlet kell hozzá. Az alábbi írásból kiderül, hogyan is lesz néhány csoki csomagolásából környezetvédelmi nap.
A múlt heti nagy világmegváltó gondolatok után újra arról szeretnék írni, hogy bizony nem kell olyan nagyon sokat tenni ahhoz, hogy valóban világmegváltók legyünk. Nem kell egyszerre kifordulni a megszokott életünkből, feladni a kényelmeinket, sokszor elég ha egy picit változtatunk. Például elkezdjük külön gyűjteni a csokispapírokat. Szerintem a legtöbb kukában - ahol nincs komposztáló - a műanyag alapú szemetekből van a legtöbb, és sajnos nagyon sokféle csomagolást nem lehet bedobni a szelektívbe. A magyar származású Tom Szaky az Egyesült Államokban pont ezekre a nehezen újrahasznosítható hulladékokra alapította a TerraCycle nevű céget. Kihívás számukra, hogy hogyan adjanak értelmet a használhatatlan szemétnek, legyen az cigarettacsikk vagy akár eldobható pelenka.
A napokban megkeresett a cég egyik magyarországi képviselője, és felhívta a figyelmemet egyik akciójukra. Fenntartással szoktam kezelni ezeket a megkereséseket: szívesen ajánlok valamit meggyőződésből, lelkesedésből, de az az igazság, hogy ritkán győznek meg. Ez viszont nagyon megtetszett. Mindenkinek nyereséget ajánl, aki beleveti magát a környezetvédelembe. Háromszoros a profit: egyszer a gyerekek (felnőttek) környezettudatosságra nevelése, másodszor a hulladék újrahasznosulása - ezzel a környezet védelme -, harmadszor pedig, hogy valamilyen jó célra pénzt juttathatunk. (Remélhetőleg van egy negyedik profit, ami a cégnél csapódik le, de úgy gondolom, meg is érdemlik.)
A dolog lényege az, hogy ha valaki vállalja, hogy elkezdi gyűjteni az édességek csomagolásait, ahhoz biztosítják dobozt, az ingyenes szállítást, valamint azt is garantálják, hogy a beküldött hulladék 100%-át újrahasznosítják. Csomagolásonként 200 pontot - 2 forintot - írnak jóvá, ami kilónként 500 forintot jelent. Ezt az összeget - ha eléri az 1000 forintot -, fel lehet ajánlani egy iskolának, civil szervezetnek, vagy akár a TerraCycle által javasolt szervezetnek. Ha valaki nagyon környezettudatos, biztosan lassan gyűlik össze egy kilónyi csomagolás, de be lehet szervezni a szomszédokat, ismerősöket, iskolatársakat. Mi például a nagycsaládos egyesülettel bele is vágtunk, az a célunk, hogy nagyon sok csomagolást összegyűjtünk, és a bevételből környezetvédelmi napot fogunk szervezni. Valószínűleg valamikor jövőre. Sok kicsi sokra megy.
Szóval nagy lelkesedéssel biztatnék mindenkit, hogy nyisson egy új zacskót/dobozt/akármit az egyéb szeletíven gyűjtött hulladékok mellett a csokis, müzlis, cukorkás, jégkrémes műanyag csomagolásoknak, és dobálja bele még a bonbonok műanyag tartóit is. Ha valaki vállalkozóbb kedvű, szóljon az ismerőseinek, és gyűjtésre fel! Itt lehet regisztrálni, és a részleteknek utánanézni. Ha valaki nem annyira bátor, juttassa el a csomagolásokat akár dunakeszi nagycsaládosoknak, vagy szóljon az iskolában az igazgatónak, egy agilisabb tanár néninek, SZMK tagnak. A legtöbb suli szerintem kapva kap egy kis plusz pénzlehetőségen, talán hamarosan elindítják ott is a gyűjtést. A lényeg, hogy minél több hulladék kerüljön újrahasznosításra, minél kevesebb szemét az égetőbe. Nem kell hősnek lenni, elég, ha megtesszük a magunkét, apró lépésenként.
Bozsó Ildikó |
|
|
|