|
|
|
Tweet |
|
|
|
(Fotó: dunakanyarregio.hu)
Egy MTI hírre hivatkozva adta tudtul a Dunakeszi - Hírhatár , hogy a VOKE József Attila Művelődési Központ hivatalosan is átkerült a Város tulajdonába. A cikk egy furcsa mondattal zárul, ami szerint is az intézmény dolgozói továbbra is a VOKE munkavállalói maradnak. Ezzel, és az intézmény átvételével kapcsolatban kerestük meg Csoma Attilát, az intézmény igazgatóját, és tettük fel kérdéseinket:
Hírhatár: Jól értem Igazgató Úr, hogy Ön eddig is a VOKE munkavállalója volt, és az is marad?
Csoma Attila: A VOKE 16 művelődési házat tart fenn országszerte. Ezek korábban sem voltak az Egyesület tulajdonában, MÁV ingatlanok voltak. Az ingatlanok nagy részéről a cég lemondott, többért bejelentkezett a helyi önkormányzat, amelytől az remélhető, hogy több forrás fog jutni az állagmegóvásra, felújításra, amelyre sem a VOKE-nak, sem a MÁV-nak nem volt igazán forrása. A VOKE azonban továbbra is megmaradna a házak szakmai működtetőjeként és ez a helyzet a Dunakeszi Önkormányzatnak megfelelő. Az Intézmény vezetőjének eddig is és ezután is a VOKE lesz a munkáltatója.
Hh: Ugyancsak a VOKE munkatársai lesznek pl. az épületben dolgozó takarítók, karbantartók, vagy csak a művelődésszervezők maradnak a VOKE alkalmazottai?
Cs.A.: A tervek szerint a munkavállalók sem lesznek önkormányzati alkalmazottak.
Hh: Tényleg az itt üzemelő könyvtári részleg a városé volt eddig is, ugye?
Cs.A.: Évek óta nagy forgalmat bonyolít a Kölcsey Ferenc Városi Könyvtár 1. számú fiókkönyvtára, amely nagyon kedvelt a városlakók körében. A művelődési központ eddig is és ezután is biztosítja a feltételeket a fiókkönyvtár működéséhez. Ezt az Önkormányzat és a művelődési központ közötti közművelődési megállapodás rögzíti.
Hh: Kicsit furcsa ez a kettős megoldás, ahogyan mondani szokás, "az rendeli a nótát, aki fizeti a zenészt." Akkor most hogyan lesz ez, a város tulajdonában lévő művelődési házban, ami a VOKE által fizetett alkalmazottakkal üzemel, ki diktál majd, hogy milyen rendezvények, szakkörök kapnak elsőbbséget?
Cs.A.: Eddig sem diktált senki és ezután sem fog diktálni senki. Az intézménynek vannak szép hagyományai, amelyeket kötelességünk ápolni, tovább vinni. Ezt a munkát eddig is, ezután is a dunakesziekkel a dunakesziekért végezzük. Továbbra is fontos lesz számunkra a vasutas hagyományok ápolása, mert ez a városhoz szervesen kötődő helyi hagyomány. Az Önkormányzat támogat bennünket, amelyért eddig is és ezután is vállalunk közművelődési feladatokat. A már korábban említett közművelődési megállapodásban ezt évről-évre rögzítjük. A rendezvényterv kialakítása a vezető és a művelődésszervezők feladata. Itt kell megjegyeznem, hogy az elmúlt évben jelentősen, mint egy húsz százalékkal növekedett a látogatószámunk. Igyekszünk minden korosztály számára értékes programmal jelentkezni. A tavalyi évben teljesen új program volt az Újévi koncert, a Múzeumok Éjszakája, a Pest Megyei Koncertfúvós Találkozó. Idén rendeztük meg először a Dunakeszi Tavaszi Fesztivált és ősszel négy alkalmas felnőtt zenei bérlettel jelentkezünk.
Hh: Dunakeszi lakosként néha előfordultam a művelődési házban, nagyon élveztem például a "Világjáró Művészek" címen futó hangversenysorozatot. Őszintén szólva sosem gondolkodtam azon, hogy kié a ház és ki üzemelteti. Örülök neki, hogy a létesítmény a város tulajdonát gyarapítja, de nem okoz ez majd változásokat? Például, amikor a repülőtér vagy a Magyi-pálya városi tulajdonba került, a terület régi használói új bérleti díjakkal kellett, hogy szembesüljenek, és ezek nem voltak éppen kedvezők számukra, nem is voltak felkészülve a nagyobb összegre. Hogyan lesz ez majd itt?
Cs.A.: Az intézmény önálló gazdálkodó, így a bérleti díjait maga szabja meg.
Hh: Vannak-e a házban olyan rendszeres események, szakkörök, tanfolyamok, amelyek a VOKE szervezésében mennek? Voltak ezeknek eddig kedvezményeik? És mi lesz ezután?
Cs.A.: A házban nagyon sok szakkör és klub működik. Itt a zenebölcsitől, az ovis baletten keresztül a nyugdíjas klubig nagyon sok mindent említhetnék. Van olyan táncklubunk, amely 1983 óta működik nálunk. Ezeket a csoportokat az ingatlan tulajdonváltása nem érinti.
Hh: Az természetesen érthető, ha a város a tulajdonából bevételhez akar jutni, ráadásul nyilván rá is kell költenie a felújításra tetemes összeget, meg a rezsiköltség sem elhanyagolható. Egységes terembérletek lesznek, vagy függnek majd attól, hogy ki a bérlő?
Cs.A.: A fentiek alapján a terembérekben nem tervezünk változtatást.
Hh: Köztudott, hogy egyre nehezebben tartják el magukat a művelődési házak országszerte, rákényszerülnek, hogy esetenként kevéssé színvonalas rendezvényeknek is adjanak ki termet. Hogy volt ez eddig itt, és lesz-e ebben valami változás?
Cs.A.: A kultúra területén dolgozni soha sem volt könnyű, mindig a forráshiány volt a jellemző a területre. A mi művelődési központunk szerencsés helyzetben van, mert az Önkormányzat sokat fordít a csoportjainkra és a házra. Az idei évben a támogatásunk jelentősen, több mint 50%-ot meghaladó mértékben növekedett, amely valahol az itt folyó szakmai munka megbecsülését is jelenti.
Hh: Esetleg valami, amiről szívesen beszélne még?
Cs.A.: Az idén nyáron megkezdődik a művelődési központ külső felújítása. Ez tetőfelújítást, homlokzati szigetelést és festést valamint a nyílászárók cseréjét fogja jelenteni. Amunkálatokat igyekezzük a nyári bezárás idejére összpontosítani, de valószínűleg nem fog beleférni ebbe az időszakba. A munkálatok idejére látogatóink türelmét kérem. Remélhetőleg kárpótolni fogja őket ősszel az intézmény megújult külsője.
Köszönöm az interjút.
- R. Cseresnyés Mária |
|
|
|