![]() |
|
![]() |
|
Tweet |
|
|
![]() |
|
Mint mindent, a tudatos életmód kialakítását is az alapoktól kell és érdemes elkezdeni. Például a heti nagybevásárlásnál. Sőt már jóval előtte, amikor még csak készülünk a váráslásra! Ehhez a felkészüléshez ad nekünk tippeket a héten Bozsó Ildikó.
A tudatos vásárlásról elsősorban az jut az emberek többségének az eszébe, hogy amit vesz, legyen egészséges, bio, mennyi E van benne. Csak második - sokadik - gondolat, hogy ne vegyünk felesleges dolgokat, és nagyon keveseknek jut eszébe vásárláskor a környezetvédelem. Írtam múlt héten a PET palackokról, most belemászok kicsit a többibe.
Első szabály, hogy ne vegyünk olyant, amire nincs szükségünk. Nehéz. Erre nem térek most ki újra, biztos előrángatom még... Inkább az egyebekre próbálok fókuszálni.
Elvileg a bio a legjobb, hiszen ott semmi vegyszer, károsító anyag nincs, nincs terhelve a talaj semmivel. Számomra ez megfizethetetlen, úgyhogy ennyiben maradok, nincs személyes tapasztalatom, még a magam által termelt sem bio, mivel a környékünkön permeteznek. Szeptembertől Ökomama képzésre fogok járni, és akkor majd az elméletét megtanulom, és megosztom...
Elvileg második fokozat a zöldséges, de azt még nem értem, miért jobb, mint a nagyáruház, szerintem ugyanúgy a nagybaniról, nagytermelőktől vásárolnak. Legalábbis itt, Budapest környékén. Vidéken mondjuk nagy eséllyel a környékbeli termelőket találják meg, hiszen nem érdemes feljönni, szóval vidéken valóban a zöldségboltra szavazok.
Ha túl vagyok azon, hogy honnan jött az áru, a csomagolást szoktam nézni. Egyrészt nagy kiszereléseket veszek. Rúd szalámit, kilós virslit. Jó, mi sokan vagyunk, tehetem, de legalább ugyanolyan fontos szempont átgondolni, hogy a nagy kiszerelés el fog-e fogyni, mert ha nem fogy el, környezetszennyező - az étel helyett újat fogunk venni, az előállítása felesleges volt. Előszeretettel veszem meg a hamarosan lejáró, leszázalékolt termékeket, de ott is át kell gondolni, valóban elfogy-e a lejárat előtt, le lehet-e fagyasztani, befér-e egyáltalán...
Ijesztő az is, hogy nincs visszaváltható PET palack, hogy a befőttesüvegek egyetlen hivatalosan hasznosuló útja a szelektív lehet - szerencsére a dunakeszinagycsaládosegyesületGyümölcsköre folyamatosan gyűjti őket, de érdemes körbekérdezni az ismerősöket is, lassan újra divat a befőzés -, hogy alig lehet visszaváltható üveges sört kapni.
A csomagolásnál érdemes figyelni a jelzéseket, többféleisvan, hogy a tudatosan csomagoló cégek áruiból vásároljunk, ezzel támogatva az ő odafigyelésüket. És ha már csomagolás újrahasznosítás, a tojástartót, tálcát is vissza lehet vinni a piacra, bármelyik néni örül neki, aki tojást ad el.
Apropó, autó. Ha már muszáj autóval menni, jól tervezzük meg a nagybevásárlást. Egyrészt érdemes betervezni, nem ötletszerűen nekiindulni, hozzácsapni másik autós programhoz, elvinni a szomszédot, ismerőst. Aztán jó előre megtervezni a heti menüt, listát készíteni, könnyebb elkerülni a túlvásárlást. Mondják - és egyetértek -, hogy nem jó éhesen menni boltba, sokkal több dolgot vesz az ember. A lista abban is segít, hogy aztán ne kelljen 2-3 tételért rohangálni. Ha valami mégis elmaradt, érdemes átgondolni, hogy igaz, hogy olcsóbb az Auchanban vagy a Tescoban 100 forinttal, mint a sarki boltban, de autóba ülni környezetszennyező, ráadásul háromszorannyit költünk a benzinre.
Az Önkormányzatnál hallottam hírét, hogy lesz itt Dunakeszin termelői piac, ahol kizárólag termelők árusíthatnak majd. A nagycsaládos egyesületnek van nagy sikerű vásárlóközössége, ahol termelőktől vásárolhatnak a tagok, a nem egyesületi tagoknak esetleg még a DunakesziKosár lehet egy fajta megoldás a tudatos vásárlásra, bár velük nincs személyes tapasztalatom.
Sok sikert mindenkinek, hogy megtalálja azt a középutat, ami még nem nagy kényelmetlenség, de már tesz a környezetért!
Bozsó Ildikó
|
|
|
|